Widmo dla pomidorów

Pytanie, jakie światło dla hodowli pomidorów pozwoli osiągnąć najlepsze plonowanie, stawiają sobie obecnie nie tylko producenci profesjonalnie zajmujący się uprawą pomidorów w szklarni i pod osłonami, ale również stale rosnące grono entuzjastów miniszklarni, growbox’ów i innych form domowych upraw. Stosowanie do doświetlania rozsady pomidorów np. przy uprawie w szklarni energochłonnych lamp sodowych HPS mocno odbiega od nowoczesnych standardów. Przejście na lampy LED do doświetlania pomidorów zapewnia zarówno dużym wytwórcom, jak i indywidualnym miłośnikom ogrodnictwa ograniczenie zużycia energii elektrycznej nawet o 40% i jednoczesne zwiększenie ilości oraz jakości plonów.

Universal™

B1

Skład widma

Opis

B1 składa się z białych diod LED, które zapewniają pełne widmo w zakresie promieniowania aktywnego fotosyntetycznie (PAR; 400 - 700 nm). Odpowiedni stosunek światła czerwonego do niebieskiego gwarantuje kompaktowe rośliny oraz efektywną fotosyntezę. Dodatkowo B1 zawiera 37 % zielonego światła, które według najnowszych badań wspomaga działanie światła niebieskiego.

Efekty

B1 idealnie nadaje się do fazy wegetatywnej. Zwiększa powierzchnię oraz ilość liści o 22 % w porównaniu do HPS. Dodatkowo zwiększa ilość wyprodukowanych pomidorów z 1 W o 43 %.

Indoor Tomato™

B1P1

Skład widma

Opis

B1P1 składa się ze światła białego 4000 K uzupełnionego światłem czerwonym. Widmo to jest szczególnie skuteczne w fazie kwitnienia, ponieważ czerwone światło zwiększa wydajność fotosyntezy oraz produkcję chlorofilu.

Efekty

B1P1 nie tylko przyspiesza przejście z fazy wegetatywnej do generatywnej, ale także znacząco zwiększa masę i liczbę pomidorów, zawartość cukrów redukujących w owocach oraz zawartość witaminy C i likopenu (Wykres 1).

Wykres 1.

Porównanie efektów widma Indoor Tomato (B1P1) do HPS

Greeenhouse Tomato™

B1P3

Skład widma

Opis

B1P3 składa się ze światła białego 4000 K uzupełnionego znaczącą ilością światła czerwonego. Widmo to, w warunkach szklarniowych, jest szczególnie skuteczne w fazie kwitnienia, ponieważ czerwone światło zwiększa wydajność fotosyntezy oraz produkcję chlorofilu.

Efekty

B1P3 nie tylko przyspiesza przejście z fazy wegetatywnej do generatywnej, ale także znacząco zwiększa masę i liczbę pomidorów, zawartość cukrów redukujących w owocach oraz zawartość witaminy C i likopenu.

Wykres 2.

Porównanie efektów widma Greenhouse Tomato (B1P3) do HPS

Całoroczna uprawa pomidorów – dlaczego oświetlenie LED?

Szczególnie opłacalne w przypadku lamp do doświetlania całorocznej uprawy pomidorów w domu okazują się LEDY. Stwarzają one możliwość nie tylko energooszczędnej eksploatacji systemu, ale również elastycznego zmieniania parametrów emitowanego światła. Zestawy widma można precyzyjnie ustalać do tego stopnia, że dostosowuje się je do uprawianych przez hodowcę roślin. Dokonując zmiany liczby aktywnych diod, uzyskuje się odmienne właściwości oświetlenia LED do uprawy pomidorów.

Lampy LED do doświetlania pomidorów cechują niskie temperatury diod. W przeciwieństwie do silnie generujących ciepło doświetleń HPS, urządzeń Bilberry przy doświetlaniu rozsad pomidorów nie trzeba umieszczać wysoko nad uprawami. Zaoszczędzając miejsce, minimalizuje się jednocześnie ryzyko zacienienia. Rośliny nie wydatkują energii na poszukiwanie światła i rozrastają się równomiernie oraz szybciej, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo równoczesnych zbiorów.

Każdą naszą lampę LED do doświetlania pomidorów w uprawie domowej da się zamontować na pasach, łańcuchu i lince easyroll. Dzięki temu użytkownicy mogą rozmieścić oprawy stosownie do swoich potrzeb. W prosty sposób dają się one także ze sobą łączyć, aby uzyskać moc doświetlania rozsady pomidora adekwatną dla konkretnej hodowli.

Inteligentna lampa LED do pomidorów, holistyczna obsługa Bilberry

Bilberry oferuje profesjonalne oprawy do doświetlania sadzonek pomidorów szklarniowych z możliwością regulacji spektrum oraz natężenia światła.

Zestawy widm przewidzieliśmy dla poszczególnych faz rozwoju tych roślin. Spektrum dedykowane do fazy wegetatywnej zwiększa powierzchnię oraz ilość liści. Widmo do doświetlania rozsad pomidora szczególnie skuteczne w czasie kwitnienia przyspiesza przejście z fazy wegetatywnej do generatywnej, wpływając na wzrost masy i liczby pomidorów.

W Bilberry wyznajemy zasadę holistycznej obsługi naszych klientów. Zapewniamy wyprodukowanie spersonalizowanych opraw wraz z montażem, ale również doradztwo i kontakt z naszymi specjalistami na każdym etapie współpracy. 

Potrzebujesz modernizacji oświetlenia w swojej firmie?

Zadzwoń lub napisz