modernizacja oświetlenia

Firma X posiada halę produkcyjna o powierzchni 2500 m2 oraz magazyn o powierzchni 900 m2. Cały obiekt ma wysokość 8 m i wyposażony jest w lampy metalohalogenkowe o mocy 400 W każda.

Krok 1: Ocena stanu faktycznego

Każdą modernizację oświetlenia rozpoczynamy od przeprowadzania audytu obecnej instalacji oświetleniowej. Sprawdzamy stan instalacji elektrycznej, dokonujemy oceny typu opraw, zapoznajemy się z typem prac prowadzonych oraz specyfiką obiektu. Pozwala to ustalić odpowiednie natężenie światła dla wykonywanych czynności, zgodnie z normą PN-EN 12464-1. Dla przykładu, kucie swobodne wymaga 200 lx, a malowanie powierzchni 750 lx.

Na hali produkcyjnej zgodnie z normą należy zapewnić 300 lx, ponieważ odbywa się tam montaż średni. W przypadku magazynu wartość natężenia światła powinna wynosić 150 lx ze względu na poruszające się wózki jezdne. Na terenie opisywanego obiektu obecnie znajduje się 75 opraw, 63 na hali produkcyjnej i 12 na magazynie.

Zakład produkcyjny przed modernizacją

Krok 2: Analiza

Na tym etapie przeprowadzamy kalkulację kosztów użytkowania oświetlenia, oceniamy opłacalność modernizacji, proponujemy odpowiednią oprawę oraz przygotowujemy projekt oświetleniowy dopasowany do obiektu.

Cały obiekt wyposażony jest w sumie w 75 opraw 400 W. Łączna moc instalacji wynosi 30 kW. Przy założeniu, że obiekt pracuje przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, roczne zużycie prądu wyniesie 262 800 kWh. W tym obiekcie najlepiej sprawdzi się oprawa ADARA o mocy 120 W, która zapewni odpowiednie natężenie oświetlenia, równomierność i wysoką jakość światła, która doskonale sprawdza się w przemyśle. Bardzo wysoka sprawność rzędu 188 lm/W zapewni odpowiednie natężenie oświetlenia. Dzięki temu, na całym obiekcie wystarczą tylko 53 oprawy, a moc nowej instalacji wyniesie 6,4 kW.

Zakład produkcyjny po modernizacji

Krok 3: Realizacja

Kolejnym etapem jest wymiana oświetlenia. Demontujemy stare oprawy i zawieszamy nowe według projektu, dostosowujemy instalację elektryczną lub ją wymieniamy.

Duża sprawność LEDowych źródeł światła pozwoliła na zamontowanie mniejszej ilości opraw. Rachunki za prąd będą niższe o 79%, a cała inwestycja zwróci się w przeciągu niecałych 6 miesięcy. Zastosowanie systemu adaptacyjnej regulacji natężenia oświetlenia pozwoli zwiększyć oszczędność do około 90% sprawiając, że inwestycja zwróci się jeszcze szybciej. Doskonale widać, że wymiana oświetlenia może okazać się tańsza niż początkowo się wydaje. Tabela poniżej pokazuje stan przed i po modernizacji.

Typ oprawyMoc jednej oprawyLiczba oprawMoc instalacji oświetleniowejRoczne zużycie prądu
Oświetlenie metalohalogenkowe400 W7530 kW262 800 kWh
Oświetlenie LEDowe Bilberry120 W536,4 kW55 714 kWh

Krok 4: Użytkowanie

Po modernizacji wykonamy pomiary oświetlenia i instalacji elektrycznej oraz dostarczymy pełną dokumentację powdrożeniową. Wysoka żywotność opraw oraz długa gwarancja pozwolą na bezawaryjne korzystanie z oświetlania przez wiele lat, nawet w najcięższych warunkach przemysłowych. Brak konieczności cyklicznej wymiany wypalonych źródeł światła jest dodatkową oszczędnością pieniędzy i czasu.

Potrzebujesz modernizacji oświetlenia w swojej firmie?

Zadzwoń lub napisz