Jakie popularne lampy do uprawy roślin dostępne są na rynku?

W razie niedoborów światła rośliny tworzą coraz mniejsze liście, wydłużające się międzywęźla, a wręcz zaprzestają wzrostu. Dlatego kwestia właściwego doświetlania roślin – tego, ile lumenów powinna mieć wybrana lampa, w warunkach naszej strefy klimatycznej dotyczy zarówno dużych, profesjonalnych upraw, jak i domowych hodowli pasjonatów.

Jak podświetlić rośliny w ogrodzie? Jak doświetlać uprawy? Z uwagi na to, iż właściwie dobrane urządzenie sprzyja efektywniejszemu rozwojowi roślin i wywiera korzystny wpływ na procesy kwitnienia i plonowania, dobrze jest się zastanowić, jaka lampa do doświetlania roślin okaże się najodpowiedniejsza do własnej hodowli. Zapraszamy do dalszej lektury artykułu, jeżeli chcecie się dowiedzieć, jakie żarówki do doświetlania roślin dostępne są na rynku i w jaki sposób można je wykorzystać.

Jakie lampy do doświetlania roślin oferują producenci?

Jak zaprojektować najodpowiedniejsze doświetlanie upraw, ile lumenów jest wskazane w przypadku konkretnych gatunków? Rozważając, czym doświetlać rośliny i jaką żarówkę do doświetlania roślin wybrać, warto przyjrzeć się jakie lampy do doświetlania roślin oferują producenci.

Lampy HPS i MH

Jeszcze do niedawna był to najpowszechniejszy rodzaj oświetlenia w hodowlach i uprawach roślin. Przyczyniła się do tego przystępna cena oraz gwarancja emitowania przez urządzenie dużej ilości światła. W praktyce oznacza to, że jedną lampą da się oświetlić znaczną powierzchnię uprawną. Najpoważniejszą wadą lamp sodowych (HPS) i metalohalogenkowych (MH) jest jednak duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Generuje to konieczność stosowania dodatkowego zasilacza, przy znacznym poborze energii. Dodatkowo lampy te szybko się nagrzewają, w implikacji wywołując podniesienie temperatury pomieszczenia.

Lampy CFL

tak zwane świetlówki lub lampy fluorescencyjne zużywają mniej prądu niż lampy w technologii opisanej powyżej. Charakteryzuje je długa żywotność, zaś żarówki są oferowane z gwintami do popularnych opraw E14 i E27. Należy jednak mieć świadomość, że oświetlenie CFL wykazuje stosunkowo niską moc światła. Nie sprawdzi się ono zatem w przypadku części upraw. Przy odpowiednim ustawieniu lampy CFL mogą służyć jako uzupełnienie światła naturalnego.

Lampy CFL

Obecnie w opinii wielu specjalistów za najbardziej efektywne lampy do doświetlania roślin uznawane są urządzenia w technologii LED. System połączonych diod daje możliwość regulacji różnych parametrów emitowanego światła. W ten sposób tworzy się rozwiązanie spełniające indywidualne potrzeby danej uprawy pod względem zapotrzebowania roślin na światło w różnych fazach rozwoju. Spektralny skład widma w lampach LED stymulujących wzrost roślin jest najbardziej zbliżony do światła naturalnego. Ta nowatorska technologia pozwala na dostosowanie doświetlania stricte do potrzeb poszczególnych odmian roślin poprzez regulację natężenia światła i poszczególnych zakresów widma.

Jak doświetlać rośliny energooszczędnie? Ogromnym walorem paneli oświetleniowych LED jest właśnie oszczędność energii elektrycznej. Urządzenia te zużywają aż o kilkadziesiąt procent mniej prądu niż lampy sodowe. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku upraw wielkopowierzchniowych, cechujących się dużym zapotrzebowaniem na doświetlanie.