Faza generatywna i jej znaczenie dla produktywności upraw

faza generatywna rozwoju roślin
Celem każdej osoby zajmującej się uprawą roślin jest osiągnięcie jak największych, wysokojakościowych plonów przez możliwie długi czas. Niezbędna jest w tym odpowiednia wiedza i znajomość cykli rośliny, a także baczna obserwacja. Faza generatywna rozpoczyna się kwitnieniem. W tym czasie duże pokłady energii wykorzystywane są do produkcji kwiatów, owoców i nasion. W przypadku roślin uprawianych w szklarniach, takich jak pomidory, papryka i ogórki, niezbędne jest utrzymanie dobrej równowagi między tym stadium a fazą wegetatywną w celu osiągnięcia optymalnej produkcji plonów przez cały sezon wegetacyjny. W dzisiejszym wpisie przedstawimy bliżej wszelkie kwestie związane ze stadium generatywnym.

Kiedy roślina wchodzi w fazę generatywną?

Faza generatywna rozwoju roślin następuje naturalnie w pewnym momencie cyklu życia pod wpływem wieku, pory roku i warunków klimatycznych (zwłaszcza światła i temperatury). Jednakże może wydarzyć to się również wskutek surowych warunków i stresu z nimi związanego. Jest to spowodowane naturalną wolą przetrwania. Produkując jak największą ilość nasion, rośliny jako gatunek mają większe szanse na przeżycie w trudnych warunkach. Z pewnej perspektywy wydaje się to być dobrą cechą dla właściciela upraw. Im więcej nasion, tym więcej owoców, a co za tym idzie – więcej plonów. Niestety jest to korzystne tylko z powierzchownego punktu widzenia. W rzeczywistości jednak w takim przypadku priorytetem są narządy rozrodcze, przez co do liści dostarczana jest niewystarczająca ilość energii. W efekcie czego stają się one mniejsze. Ze względu na ograniczoną powierzchnię nie są one w stanie produkować odpowiedniej ilości cukrów, które są niezbędne do prawidłowego odżywienia oraz rozwoju rośliny. Cierpią na tym także same plony, które tracą na jakości.

Jak rozpoznać roślinę w fazie generatywnej?

faza generatywna rozwoju roślinRoślinę w fazie generatywnej można w stosunkowo łatwy sposób rozpoznać za pomocą regularnej obserwacji. Charakteryzuje ją chociażby duża ilość owoców. Jednakże w rzeczywistości nie jest to zbyt dobry indykator. Duża ilość dojrzałych plonów może wskazywać na stan rośliny, w jakim znajdowała się jakiś czas temu, a niekoniecznie o teraźniejszości. Znacznie lepiej jest więc zwrócić uwagę na jej budowę, konkretniej na wierzchołek wzrostu. Jego słaby wygląd oraz cienka łodyga u góry wskazują na to, że roślina pokłada duże złoża energii w produkcję owoców. Dobrym wskaźnikiem będą także liście charakteryzujące się mniejszą powierzchnią niż w fazie wegetatywnej.

Jak wykorzystać fazę generatywną i dlaczego powinno się ją utrzymywać w równowadze?

Warto zauważyć, że wiedząc, czym jest faza generatywna i co ją wywołuje, można odpowiednio ją wykorzystać. Przykładowo młody pomidor szczepiony wiosną w torfie w plastikowej szklarni z natury będzie bardzo wegetatywny. W takim przypadku konieczne będzie wprowadzenie silnych działań generatywnych, by osiągnąć równowagę i uzyskać obfite plony. W niektórych przypadkach strategiczna indukcja minimalnego stresu może zmusić roślinę do przekierowania zasobów do narządów rozrodczych, co skutkuje większą ilością owoców, zapewniając jednocześnie utrzymanie wszystkich innych procesów w równowadze. Ważne jest jednak zachowanie ostrożności – przesadna zmiana warunków może bowiem przynieść zupełnie odmienny efekt. Zbyt intensywne kierowanie uprawy w stronę wzrostu generatywnego spowoduje, że rośliny będą małe i podatne na uszkodzenia, choroby i stres.

Nowoczesne rozwiązania dla fazy generatywnej

Na rynku obecnie dostępne są rozwiązania, które wspomagają roślinę wchodzącą w fazę generatywną. W przypadku upraw szklarniowych np. pomidora, ogórka, papryki czy kwiatów ozdobnych ważną rolę odgrywa odpowiednie naświetlenie. Lampy z przewagą światła czerwonego pozytywnie wpływają na wyciąganie pędów i wolniejszy przyrost tkanki zielonej. Poprawiają także pączkowanie, kwitnienie i owocowanie. Dzięki rozwiązaniom oferującym możliwość zmiany intensywności światła można łatwiej je dostosować do potrzeb danych upraw oraz wpłynąć na indukcję kwitnienia.