Dobierz spektrum dla swoich roślin

Technologia LED stopniowo staje się kluczowa dla ogrodnictwa miejskiego, w tym upraw domowych. Odpowiednio dobrane widmo światła LED wywiera znaczący wpływ na właściwości roślin w trakcie poszczególnych faz ich rozwoju. Przykładowo zwiększa rozrost systemu korzeniowego, zagęszczenie liści, przyspiesza kwitnienie i pozwala kontrolować jakość plonów. Co więcej, sztuczne światło przewidziane do uprawy roślin stwarza możliwość prowadzenia ich hodowli nawet przy całkowitym braku światła naturalnego. Wraz z rozwojem wyspecjalizowanych urządzeń coraz większą popularnością cieszą się różne formy produkowania na własne potrzeby warzyw i owoców nawet w obrębie dużych aglomeracji miejskich.

Kwestia, jakie spektrum światła dla danych roślin będzie najodpowiedniejsze, staje się w związku z tym istotna nie tylko dla przemysłu ogrodniczego, ale także rosnącej ilości entuzjastów growbox’ów czy upraw wertykalnych.

GROW – światło do uprawy roślin w Twojej hodowli domowej

Oprawy GROW to odpowiedź Bilberry na bezustannie zwiększające się zainteresowanie uprawą roślin w domowych warunkach. W opracowaniu tej linii wykorzystaliśmy naszą specjalistyczną wiedzę i doświadczenie wzbogacone o współpracę z polskimi i zagranicznymi ośrodkami badawczo-naukowymi oraz profesjonalnymi producentami warzyw, owoców i roślin ozdobnych. 

Rośliny przeważnie wykorzystują do fotosyntezy i wytwarzania energii światło niebieskie i czerwone, absorbują jednak również fale o innych długościach, wpływające na ich prawidłowy rozwój. W oparciu o gruntowne badania biotechnologów, Bilberry stworzyło bazę widm światła do uprawy roślin pozwalającą osiągnąć najbardziej wydajny wzrost oraz plonowanie najchętniej uprawianych gatunków.

Jakie spektrum światła dla roślin opracowało dla Ciebie Bilberry?

Owocem tych działań jest seria naszych autorskich opraw oświetleniowych GROW. Za jej pośrednictwem proponujemy użytkownikom możliwość wyboru spektrum dla roślin FullCycle, 3Style oraz Boost – widm spełniających wymagania hodowców bez względu na stopień ich zaawansowania.

Spektrum FullCycle™ (CN1) odpowiada na potrzeby rośliny w trakcie pełnego cyklu jej życia. Odpowiednie proporcje światła do uprawy roślin gwarantują zdrową morfologię i prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy. Opracowaliśmy je zarówno dla osób rozpoczynających przygodę z doświetlaniem roślin, jak i dla posiadaczy hodowli niewymagających całodziennej kontroli.

Spektrum 3Style™ (CN3) jest najodpowiedniejsze dla roślin w fazie wegetatywnej i generatywnej oraz w okresie poprzedzającym zbiory. Ma na celu uzyskanie optymalnego przyrostu korzeni i wzrostu rośliny. Stosowanie tego spektrum światła dla roślin wspomaga prawidłowy przebieg fotosyntezy i przyspiesza kwitnienie. Z kolei dodatek światła UV w okresie przed zbiorami zwiększa syntezę związków organicznych, co prowadzi do poprawienia jakości plonów.

Spektrum Boost™ (UVR) znajdziesz w oprawie PLANT PLUS, generującej światło do uprawy roślin będące stymulatorem w ostatnim etapie fazy generatywnej. Boost przyczynia się do zwiększenia syntezy związków organicznych, wspierania fotosyntezy i skrócenia czasu dojrzewania owoców. Efekt? Zbiory najwyższej jakości!

Przykładowe wdrożenia

Nasi partnerzy w badaniach

Prowadzimy wiele badań we współpracy z licznymi instytucjami by dalej dynamicznie rozwijać nasz produkt. Dzięki badaniom w naszym CENTRUM B+R oraz współpracy z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy przetestowaliśmy do tej pory wpływ 40 widm na ponad 160 roślinach. Współpracujemy również z JMP Flowers R&D Center gdzie przebadaliśmy w sumie 15 widm na storczykach i różach. Nasze lampy testuje największy producent rozsad warzyw w Polsce –  Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Ponadto współpracujemy z Uniwersytetem Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze, Instytutem Leibniza Biochemii,  oraz firmą Icon Genetics.

Szukasz oświetlenia dla swoich roślin?

Zadzwoń lub napisz